Novinky

Zprávy má pod palcem Rick

Mlok s Žirafou přinesli skvělé zážitky

(datumSobota 01. březen 2014, autorRichter Jiří, Ing., čteno: 911x), Sdílet na facebooku

V polovině února se čtyři desítky starších skautů a roverů sešly na dalším ročníku akce Polární žirafa a Mlok. Jedná se o zážitkové setkání a proto účastníky čekal pestrý program. V pátek proběhlo slavnostní zahájení a seznamovačky, poté následovala volná zábava. "Tam jsme měli možnost jít do čajovny nebo se podívat na film, poslouchat a hrát na kytary nebo jen tak ležet a relaxovat," vzpomíná Jan Schindler - Johny z teplického střediska Doubravka, který se setkání účastnil.

Sobota byla částečně programově dělená. Účastníci se rozdělili na 2 skupiny (žirafáci a mloci), jedna skupina šla na workshopy a druhá na horolezeckou stěnu. Co se týče workshopů, na výběr byly 4 - práce se dřevem (vytvoření výrobku), karetní hra podobná bangu, hrátky s plastelínou (fimo hmota) a kreativní koutek s Efkou (asociační kreslení, zakreslování představ do mouky). Tak program probíhal až do oběda a každá skupina absolvovala jak workshopy, tak i stěnu. Po obědě začal další rozdílný program pro obě skupiny.

Pro všechny byla připravea zhruba hodinová beseda s pamětníkem - vodním oldskautem, který vyprávěl, jaké komplikované bylo za druhé světové války soužití s gestapen a jak probíhala činnost oddílů během okupace Československa. Této nelehké době byla věnována i odpolední a večerní hra. Ta startovala po besedě a tématicky se odehrávala právě v době 2. světové války, kdy Němci zabrali Sudety a podnikal se tu protinacistický odboj.

Mloci představovali odbojáře a byli rozděleni do několika rodin, v každé bylo 5 členů. Všichni hráči dostali legitimaci, která obsahovala základní informace o postavě. Každý odbojář měl za úkol podle indície najít depeši a odnést jí zpět na centrálu odboje (startovní pozice) nebo jí odnést spojce - "zrádci".

"Abychom to neměli tak lehké, bylo nasazeno i fiktivní gestapo, složené z vůdců. To mělo za úkol nás chytat a získávat informace. Mohli nám provést několik věcí, například zabití postavy - roztrhnutím kartičky. V takovém případě se mrtvý hráč odebral na pohřebiště, kde zůstal do konce hry," vzpomíná Johny.

Dále mohli polapení odbojáři podepsat kolaboraci, v takovém případě je gestapo propustilo a hráč pak byl nucen donášet Němcům informace. "Mohli nás ještě vyslýchat a nebo držet ve vězení. Gestapo se pohybovalo po celé herní ploše, což bylo centrum Jirkova a používalo i automobily. Problém byl v tom, že odbojáři museli být označení šátkem a gestapo nebylo označeno vůbec," dodává Johny. Napínavá hra probíhala až do večeře.

Po večeři však pokračovala. "Po jídle jsme se posunuli v čase, bylo nám puštěno krátké, zhruba půlhodinové video, které nás uvedlo do děje, kdy byl spáchán atentát na Heydricha. Pravidla pak byla stejná až na to, že nám přibyly i jiné úkoly. Měli jsme ukryté parašutisty zásobovat jídlem, doklady nebo oblečením a poté je dopravit na místo atentátu. Potíž byla v tom, že pokud nás gestapo chytlo při plnění tohoto úkolu, byli jsme na místě mrtví s celou svou rodinou," popisuje průběh hry dále Johny. Po hodinách plných napětí nakonec celou hru vyhrálo fiktivní gestapo. Z odbojoářů nepřežil nikdo, pouze pár jedinců, přinucených ke kolaboraci.

Nedělní program byl o poznání klidnější. Po snídani se hrála obchodní hru v okolí základny. Ta spočívala v tom, že každý hráč představoval samostatnou obchodní loď a měl za úkol vydělat co nejvíc peněz. Na počátku obdržel náklad v podobě dvou pomyslných turistů a ty musel dovézt na některé z devíti stanovišť. Na každém však utržil jinou odměnu a ceny se měnily po 15ti minutách. "Měli jsme nákladový prostor pro tři suroviny, mohli jsme si koupit ještě dělo, pomocí kterého bylo možné přepadat a okrádat jiné lodě. Koupit jsme mohli další turisty, zvířata, uran, plutonium, vodík nebo cennosti," popisuje nedělní hru Johny. Vítězem se stal ten, kdo měl na konci hry nejvíce peněz.

V neděli po hře následovalo ještě slavností zakončení a předání nášivek. Akce se podle slov účastníků i pořadatelé maximálně zdařila a jistě se dočká pokračování.

Zpět...


© Junák - svaz skautů a skautek ČR, Ústecký kraj Přemysla Oráče | úvodní stránka | e-m@il | Správa webu | Skaut.cz